Komandit Şirket / Şirketler Hukuku

Komandit Şirket

Kollektif şirket ve komandit şirket büyük benzerlikler taşır. Komandit şirket ve kollektif şirket arasındaki fark, komandit şirkette iki tür ortak bulunmasıdır. Bunlar komandite ve komanditer ortaklardır. Komandite ortak sınırsız sorumlu, komanditer ortak sınırlı sorumludur.

Komandit şirket bir şahıs şirketidir.

Şirketi komandite ortaklar yönetir. Komanditer ortak sermaye getirir ve kar elde etmeyi bekler. Şirkette komandite ortakların ismi gözükür.

Komanditer ortağın sorumluluğun genişlediği bazı haller vardır. Bunların en önemlisi, komanditer ortağın isminin ticaret unvanında yer alması halinde, komanditer ortağın komandite ortak gibi sorumlu olmasıdır. Komanditer ortak şirketin temsilcisi olarak hareket ettiğini belirtmeksizin, bir ortak olarak ama şirket adına hareket ederse, işlem yaptığı karşı tarafa karşı komandite ortak gibi sınırsız sorumlu olur. Komanditer ortak getirdiği sermaye miktarını aşan bir sorumluluk beyanında bulunursa, beyan miktarı kadar sorumluluğu genişler. Bu beyan ilan yoluyla herkese karşı yapılabileceği gibi, bir işlem için de beyan edilebilir.

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: