1. Anasayfa
 2. Gayrimenkul Hukuku

Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kiracıların kira ödeme sorunları ev sahipleri için oldukça sıkıntılı bir durum haline gelebilir. Kiracıların kira ödemesinde yaşadığı sorunlar, ev sahiplerinin de gelirlerini etkileyebilir. Bu nedenle, kira ödemeyen kiracıları çıkarmak için bazı yasal prosedürler vardır. Türkiye’de, kira ödemeyen kiracıları çıkarmak için izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. İhtarname Gönderme

Kiracı, kira ödemelerini yapmadığında, ev sahibi öncelikle kiracıya ihtarname göndermelidir. İhtarname, kiracıya kira borcunu ödemesi için bir süre tanımaktadır. İhtarname, ödeme yapılana kadar tekrarlanabilir.

 1. Davalı Olarak Dava Açma

Kiracı, ihtarnameleri aldıktan sonra hala kira ödemelerini yapmazsa, ev sahibi mahkemeye başvurabilir. Mahkeme, kiracının kira ödemelerini yapması için bir süre belirleyebilir. Kiracı, belirlenen süre içinde kira borcunu ödemezse, ev sahibi kiracıyı davalı olarak mahkemeye başvurabilir.

 1. Tahliye Kararı

Mahkeme, davayı inceledikten sonra, kiracının tahliyesine karar verebilir. Tahliye kararı, kiracının evden çıkması için belirli bir süre tanır. Kiracı, belirlenen süre içinde evden çıkmazsa, ev sahibi icra müdürlüğüne başvurabilir.

 1. İcra Müdürlüğüne Başvurma

Ev sahibi, tahliye kararının ardından icra müdürlüğüne başvurabilir. İcra müdürlüğü, kiracının evden çıkması için gerekli işlemleri yapar. Kiracı, icra müdürlüğü tarafından belirlenen tarihte evden çıkmazsa, icra müdürlüğü, polis yardımıyla kiracıyı evden çıkarabilir.

Sonuç olarak, kira ödemeyen kiracıların çıkarılması ciddi bir süreçtir ve ev sahiplerinin yasal prosedürlere uygun hareket etmesi gerekir. Ev sahibinin, kiracıyı çıkarmak için yasal prosedürleri izlemesi gerektiğini unutmamalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.