Mill Egemenlik Teorisi Nedir?

Milli Egemenlik Teorisi:

Bu teoriye göre egemenlik millete aittir. Millet ise kendisini oluşturan bireylerden ayrı ve onların üzerinde yer alan manevi bir varlıktır. Halktan farklıdır. Halk belirli bir zamanda milli topluluğu oluşturan vatandaşlar kitlesine verilen addır. Millet ise sadece bir ülke üzerinde belli bir dönemde yaşayan insanları değil, aynı zamanda geçmişte ve gelecekte olanları da kapsar.

1. Seçmenlik bir hak değil, görevdir.

2. Seçmenlik bir görev olduğuna göre, oy kullanmak zorunludur. Seçimlere katılmayanlara ceza verilir.

3. Seçmen kendi iradesini değil milletin iradesini yansıttığına göre milletin iradesini yansıtmaya en yetenekli kişiler seçmen olabilir. Genel oy değil, sınırlı oy ilkesi vardır.

4. Temsili demokrasi rejimini gerektirir. Temsilci millet adına hareket eder.

5. Emredici vekalet yasağını gerektirir. Yani temsilci bir defa seçildikten sonra, seçmenlerin adına değil, bütün millet adına hareket eder. Dolayısıyla milletvekilleri kendilerini seçen seçmenlere bağlı olmamalıdır.

6. Belirli bir andaki seçmen çoğunluğunun iradesini frenleyecek bir takım tedbirler alınabilir.(Kuvvetler Ayrılığı Sistemi)

7. 2 meclisli parlamentolarla bağdaşır. Birbirlerini dengeler.

8. Anayasa yargısı gereklidir.

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: