Maddi Anlamda Kesin Hükmün Sona Ermesi / Medeni Usul Hukuku
15456279 - wooden gavel and book on wooden table, on brown background

Maddi Anlamda Kesin Hükmün Sona Ermesi

Yargılamanın Yenilenmesi

Bazı ağır yargılama hataları nedeniyle, kanun koyucu hüküm kesinleştikten sonra, dahi verilen hükme karşı olağanüstü kanun yoluna başvurulmasına olanak tanınmaktadır. Buna yargılanmanın yenilenmesi denir. Kanunda sınırlı sayılan bazı hallerin bulunması halinde verilen hüküm iptal edilir ve yargılama yenilenerek yeniden karar verilir.

Değişiklik Davası

Hüküm verilirken mevcut koşullar hüküm verildikten ve kesinleştikten sonra, kesinleşen hükmin değişen koşullara uydurulması gerekir. Bu amaçla açılan davalara değişiklik davası denir. Bazı hallerde hükmün temelini oluşturan vakıalar hükmün verilmesinden sonra değişebilir. Bu ise hükmün değişen koşullara göre değiştirilmesi sonucunu doğurur.

Ağır yaralı kişi hakkında tazminat davası görülürken ve hükme bağlanırken yaralanan kişinin durumu tam olarak belirlenebilir nitelikte olmayabilir. Hükmün kesinleşmesinden sonra durumu daha da düzelebilir ya da ağırlaşabilir. Hükmün yeni koşula uydurulması gerekir.

Örneğin haksız fil nedeniyle açılan tazminat davasında zararın sonuçlarını tayin etmek mümkün değilse hakim vermiş olduğu hükmü yeniden inceleyebilme yetkisini saklı tutar. Çocukla ilişki kurulması hakkında hüküm ve nafaka ile ilgili hükümler de koşulların değiştirilmesiyle değiştirilebilir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.