1. Anasayfa
 2. İdare Hukuku

İdarenin Kanuniliği İlkesi Nedir?

İdarenin Kanuniliği İlkesi Nedir?

İdarenin Kanuniliği İlkesi Nedir?

İdarenin kanuniliği ilkesi, idarenin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunu ve kanunlara bağlılığını ifade eder. Türkiye Anayasası’nın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin bir parçasıdır. Bu ilke, idarenin her türlü işlem ve eyleminin hukuka uygun olması gerektiğini belirtir.

İdarenin kanuniliği ilkesi, idarenin yetki kullanımının sınırlandırılması ve hukukun üstünlüğünün sağlanması açısından çok önemlidir. Bu ilke, idarenin keyfi ve haksız işlemler yapmasını engeller ve bireylerin haklarını korur.

İdarenin kanuniliği ilkesi, hukuk devleti ilkesinin bir parçası olduğu için, idarenin kanunlara uygunluğu sadece yargı denetimi ile sağlanmaz. Aynı zamanda, yasama ve yürütme organları da bu ilkeye uygun hareket etmek zorundadır.

İdarenin kanuniliği ilkesi, Türkiye’de Anayasa ve kanunlar tarafından belirlenmiştir. İdare, yargı kararlarına ve hukuk kurallarına uygun hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde, idarenin işlemleri iptal edilebilir ve idareye karşı dava açılabilir.

Sonuç olarak, idarenin kanuniliği ilkesi, hukuk devleti ilkesinin bir gereğidir ve idarenin hukuka uygunluğunu ve kanunlara bağlılığını ifade eder. Bu ilke, bireylerin haklarını korur ve idarenin keyfi ve haksız işlemler yapmasını engeller. Türkiye’de bu ilke, Anayasa ve kanunlar tarafından belirlenmiştir ve idare, yargı kararlarına ve hukuk kurallarına uygun hareket etmek zorundadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.