1. Ana Sayfa
  2. 1.Sınıf

Hukuk ve Ahlak Kuralları Arasındaki İlişki

Hukuk ve Ahlak Kuralları Arasındaki İlişki

HUKUK VE AHLAK KURALLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ

 Hukuk kuralları ile diğer sosyal kurallar arasında birtakım ilişkiler ve benzerlikler vardır. Ahlak kuralları bunların başında gelir.

 Hukuk kurallarının toplumda geçerli ahlak kurallarına aykırı olması düşünülemez.

 Hukukun amacı adaleti gerçekleştirmektir. Buna karşın ahlakın amacı “iyi” yi gerçekleştirmek, ya da iyiye ve doğruya ulaşmaktır.

 Hukuk kuralları, insanların davranış ve eylemlerini düzenler ve bazı sınırlamalar getirir. Hukuk kurallarının yaptırımı söz konusudur. Ahlak kuralları da insan davranış ve eylemlerini sınırlandırır, ancak hukuk kurallarından farklı olarak ahlak kurallarının yaptırımı yoktur.

 Hukuk kuralları yazılıdır. Oysa ahlak kuralları çoğunlukla yazılı olmayan normlardır.

 Hukuk kuralları “dışa yönelik” tir. Ahlak kuralları ise daha ziyade “içe yönelik” tir.

 Hukuk kuralları devlet tarafından oluşturulur. Ahlak kuralları ise devlet yanı sıra diğer organizasyonlar tarafından da oluşturulabilir.

 Hukuk, “resmi ahlak kuralları” dır. Ahlak ise hukuk kurallarından farklı olarak genellikle gayri resmi kurallardır. Örneğin, vergi kanunları vergi kaçakçılığını gayri ahlaki bir davranış olarak kabul etmekle kalmaz, aynı zamanda yaptırımlar (hapis cezası, vergi cezası vs.) öngörür. Ahlak ise vergi kaçakçılığının sadece yanlış bir davranış olduğunu belirtir. Yani, hukuk resmi; ahlak ise gayri resmi kurallar bütünüdür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında