1. Anasayfa
 2. Ceza Hukuku (Özel)

Bilişim Suçları Mahkemesi Nedir?

Bilişim Suçları Mahkemesi Nedir?

Bilişim suçları, günümüzde oldukça sık karşılaşılan suçlardandır. Bu suçların önüne geçmek ve cezalandırmak amacıyla Türkiye’de Bilişim Suçları Mahkemeleri kurulmuştur. Geçmişte bazı bilişim suçları normal asliye ceza mahkemesinde, bazıları ise normal ağır ceza mahkemesinde yargılanmaktaydı. Bu şekilde bilişim suçlarına ilişkin ceza davaları mahkemeler arasında uzmanlaşma yaratılmadan bölünmekteydi.

Bilişim Suçları Mahkemesi, özellikle bilişim suçlarına ilişkin davaların görüldüğü özel mahkemelerdir. Bu mahkemelerde, bilgisayar korsanlığı, siber saldırı, kişisel verilerin ihlali, internet dolandırıcılığı, sanal suçlar ve benzeri suçlarla ilgili davalar görülür.

Bilişim Suçları Mahkemeleri, Türkiye’deki diğer mahkemelerden farklı olarak teknolojik ve dijital konularda uzmanlaşmış hakim ve savcılar tarafından yönetilir. Bu sayede, bilişim suçlarına ilişkin davalar daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuçlandırılır.

Bilişim Suçları Mahkemeleri, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van ve Yalova gibi şehirlerde bulunmaktadır. Bu mahkemelerdeki davalar, diğer mahkemelerdeki davalar gibi yasaların belirlediği süreçlere uygun olarak yürütülür.

Sonuç olarak, Bilişim Suçları Mahkemeleri, bilişim suçlarına ilişkin davaların daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuçlandırılması için kurulmuş özel mahkemelerdir. Bu mahkemelerde, teknolojik ve dijital konularda uzmanlaşmış hakim ve savcılar görev yapmaktadır. Türkiye’de birçok şehirde bulunan Bilişim Suçları Mahkemeleri, hukukun üstünlüğü ilkesi doğrultusunda çalışmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.