AB Hukukunun Kaynakları

AB hukukunun kaynakları

AB yasal düzeninin 4 temel kaynağı vardır: Birincil mevzuat denilen kuruluş antlaşmaları, hukukun genel ilkeleri, sözleşme hukuku olan uluslararası antlaşmaları ve ikincil hukuk denilen birlik organları kararı

-Avrupa Topluluğu Antlaşması; AP, Konsey  ve Komisyona tüzük, direktif çıkarma, karar, görüş ve tavsiyede bulunma yetkileri tanımıştır.

-Bunların dışında pratiklerden çıkan tasarruflar da vardır: İlke kararı (resulation), genel program (general programme), eylem programı (action programme), andıç (memorandum), bildirim (communication), bildiri (declaration)

– Birincil hukuk ve hukukun genel ilkeleri, normlar hiyerarşisinin tepesindedir. Topluluğun üye olmayan devletlerle ve diğer uluslararası kuruluşlarla yaptığı antlaşmalar bunlardan sonra gelir.

-Birlik ile 3. devletler veya uluslararası örgütler arasındaki anlaşmalar, ikincil mevzuatın üstünde yer alır. Kurumların hukuki tasarrufları hiyerarşinin en alt seviyesinde bulunur.

  1. Birincil Mevzuat
  2. Hukukun Genel ilkeleri
  3. Uluslararası antlaşmalar
  4. İkincil mevzuat
  5. Üye devletler arasındaki anlaşmalar

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: